Ana içeriğe atla

Beton Tozuması Nedir ? Tozumaya Karşı Neler Yapılır?

Beton Tozuması nedir ?

Beton içindeki kalsiyum ( kireç taşı ) nedeniyle tozuma yapan bir malzemedir. Yaya veya araç trafiği altındaki alanlarda beton zeminlerin tozumasını önlemek için ya bir kaplama yapmak ya da çok daha fonksiyonel ve uzun ömürlü olacak sıvı beton yoğunlaştırıcı (Lityum Silikat) (SİKA CUREHARD Lİ) kullanmak gerekir. Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştirici beton yüzeyinin %30-60 arası aşınma direncini arttırarak zeminin ömrünü uzatır.

Beton zeminler, hangi koşullarda ve amaçla dökülmüş olursa olsunlar zamanla yüzey üzerindeki aktivitelere bağlı olarak meydana gelen aşınmalardan etkilenerek tozuma yaparlar. Bu çoğu zaman soluduğumuz havada gözle görülemeyen zerrecikler halinde olup, sağlığımızı tehdit eder hale gelebilir. Ötesinde, bu zemin üzerinde bulundurduğumuz malzeme ve ürünlerimizin yüzeyine çökerek ürün ömrüne etki eder. Görüldüğü üzere işlem görmemiş beton zemin sağlığımız ve ürünlerimiz için büyük tehdit olma noktasındadır.

Apronlar, fabrika alanları, küçük atelyöler, üretim tesisleri, kapalı garajlar ve depolar bu uygulamanın en çok tercih edildiği alanlardır.

Parlak bir zemine her zaman ihtiyaç bulunmayabilir ama unutmayın sağlığa ise her zaman ihtiyacımız vardır. Böyle bir durumdaysanız bizi arayın; beton zemininiz için tozumazlık işlemini nasıl yapabileceğimizi anlatalım. Tozumazlık yapılan zemine ise parlatma işlemi ileriki zamanlarda uygulanabilir.

Beton Tozumasına karşı neler yapılabilir?

Özellikle trafiğe dayanıklı olmayan ince epoksi, poliüretan gibi zemin kaplama sistemleri zaman içinde problem yaratabileceğinden ve tekrar tekrar uygulanması gerektiğinden sağlıklı bir yöntem değildir.

Lityum Silikat ise betondaki çimento ile kimyasal tepkimeye girerek kristaller oluşturarak betonu sertleştirir.

Beton yüzeyindeki Şerbet tabakası HTG silim makinaları ve elmasları ile silinerek alındıktan sonra Lityum Silikat uygulanır. Böylece tozumayan ve öncekine göre çok daha mukavemetli ve sağlam bir zemin elde edilir.

Lityum Silikat betonun yoğunluğunu arttırır, yüzeyini sertleştirir. Betonun içine penetre ederek çimento ile reaksiyona girer, kristaller oluşturarak beton zemini yoğunlaştırır, sertleştirir, granitleştirir ve betonun tozumasını tamamen ortadan kaldırır.

Yoğun trafiğe dayanıklı olmayan reçine esaslı milimetre mertebesinde uygulanan endüstriyel zemin kaplamaları ve/veya ucuz cila, vs gibi yöntemler, günümüz gelişen modern ve teknolojik endüstriyel tesislerin, özellikle depo alanlarında ( yoğun forklift ve transpalet trafiği ) artık tercih edilmemeye başlandı.

Ucuz epoksi boya, poliüretan boya gibi ince film tabakası yaratan zemin kaplamaları, başta istenilen renklerde ve güzel görünmelerine rağmen, uzun ömürlü olmayışı yüksek bakım maliyetleri ve lekeli, problemli görünmeleri sebebiyle, zeminleriniz için doğru çözüm olamamaktadır.

 

Betonun parlaması, Betonun tozumaması :

Betonun parlaklığı yüzeyinin düzgünlüğü, tozumaz oluşu ve ışığın kırılmadan gözümüze yansıması ile oluşur.

Bu öncelikle betonun uygulama aşamasında, helikopter perdah makinesi ile tepsi+bıçak perdahı ile çok düzgün yüzey elde edilmesi ile olacaktır. Çok düzgün perdahı yapılmış beton zeminde olsa yüzeyden en az 0,1 mm kalınlığında HTG Silim makineleri ile silme ve parlatma işlemi yapılmalıdır. Silim Yöntemiyle parlatılan betonlar da kolay temizlenen mermerimsi bir yüzey elde edilmiş olacaktır. Çok hızlı, ekonomik şekilde uygulanan bu sistem en çok tercih edilen sistemdir.

Beton yüzeyi bozuksa veya betonun yapısındaki agregaların ortaya çıkarılması isteniyorsa, beton zemin gezegensel dönüş sistemine sahip HTG elmas uçlu büyük tip özel silim makinaları ile 4 ila 12 basamak arası taşlanıp, betonun düzeltilmesi ve parlatılması sağlanmış olur. Silim sayısı arttıkça zeminin yüzeyi düzelecek ve parlaklığı artacaktır.

Uygulama Resimleri